Rozglądasz się za kupnem używanego samochodu? Lepiej dobrze się do tego przygotuj, by uniknąć późniejszych inwestycji w naprawę auta z powodu zatajenia przez sprzedawcę ważnych szczegółów. Wady pojazdu nie są tak łatwe do odkrycia jeśli nie ma się wiedzy na ten temat. Warto zastanowić się nad rzeczoznawcą, który pomoże Ci z zakupem auta.
Mamy dla Ciebie kilka kroków, jak kupić używany samochód, jak rozpoznać znaki wskazujące na nieciekawą historię i stan pojazdu oraz wskazówki dotyczące zakupu używanego samochodu od dealera/sprzedawcy.
Jedną z istotnych kwestii jest auto test, czyli dokładne oględziny auta przed jego zakupem więcej o tym przeczytasz w artykule poniżej.
1. Na jaki samochód Cię stać?
Jeśli bierzesz pożyczkę na zakup używanego samochodu miej na uwadze, by max. 10% przekazać od razu na auto, rozważ nawet mniejszy procent, ponieważ auta używane często wymagają dodatkowej uwagi, np. nowe opony, części zmienne i konserwacja. Wcześniejsze oględziny wybranego auta z pewnością ułatwią Ci zaplanowanie budżetu.
Nie zapominaj o paliwie czy ubezpieczeniu.
Jeśli kupujesz używany samochód, który już nie jest na gwarancji to rekomendujemy odkładanie funduszu na „czarną godzinę”, na wypadek jakichkolwiek nieoczekiwanych usterek. Rzeczoznawca samochodowy z Autotesto może pomóc Ci w doborze odpowiedniego samochodu, a i sam raport rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości i da informacje dotyczące ewentualnych kosztów na start. Zwróć uwagę na przedłużoną gwarancję przy pakiecie Prestige i Gold, pozwoli Ci to zabezpieczyć swoją kieszeń przed nieoczekiwanymi wydatkami.
2. Zbuduj docelową listę używanych samochodów
Stwórz swoją listę aut używanych, za którymi się rozglądasz, które odpowiadają Twoim potrzebom i mieszczą się w Twoim budżecie. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, rozważ więcej niż jedną markę. Kupno samochodu wymaga odpowiedniego reaserchu.
Szukaj, zapisuj i porównuj aż znajdziesz kilka swoich faworytów.
Pamiętaj, że sprzedawcy lubią pisać “Auto w idealnym stanie” więc warto brać na to poprawkę mając ograniczone zaufanie i wybrać kilka aukcji tego samego auta.
3. Sprawdź ceny
Ceny zależą częściowo od tego, gdzie chcesz zakupić auto. Używane samochody znajdziesz w działach samochodów używanych u dealerów, na niezależnych salonach samochodów używanych, u sprzedawców samochodów używanych oraz na stronach internetowych, na których prywatni sprzedawcy wystawiają swoje samochody. Zwróć uwagę, że z tych czterech samochody prywatne zazwyczaj kosztują najmniej, podczas gdy samochody od dealerów kosztują najwięcej, biorąc pod uwagę mniejszą liczbę kilometrów, lepszy stan i gwarancję.
4. Znajdź używane samochody na sprzedaż w Twojej okolicy
Jednym z łatwych miejsc do rozpoczęcia tworzenia listy docelowej są strony, które umożliwiają targetowanie miejsca zamieszkania. Aby znaleźć dokładnie taki samochód, jakiego szukasz, przefiltruj wyszukiwanie według jednego z kilku czynników, takich jak cena, przebieg samochodu, jego wyposażenie i odległość od dealera/sprzedawcy.
Zakup auta nie musi odbywać się w Twojej okolicy, jeśli znajdziesz jakąś prawdziwą perełkę z dala od swojego domu to warto zrobić tych kilka kilometrów więcej.
5. Sprawdź raport historii pojazdu
Jeśli nie kupujesz używanego auta od bliskiego przyjaciela lub członka rodziny, który może ręczyć za jego historię, uzyskaj raport historii pojazdu. W tym przychodzimy na pomoc, nasz raport Autotesto jest rzetelny, szczegółowy i zgodny z prawdą. Jeśli samochód, na który patrzysz, ma złą historię, im szybciej się o tym dowiesz, tym lepiej.
Aby uzyskać te informacje, użyj numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN) – dowiedz się czy auto jest po kolizji, wypadku lub miało cofnięty licznik. Nie daj się zaskoczyć, zaoszczędź swój czas i pieniądze.
Na podstawie badania stanu technicznego będziesz mieć pewność czy znalazłeś właśnie najlepszy samochód używany. Historię pojazdu warto znać, ponieważ zyskujesz ewentualne argumenty do negocjacji ceny. Auto wystawione czasami po prostu ładnie wygląda na zdjęciach ale nie nadaje się do zakupu – zwróć uwagę, że sprzedawcy zależy na sprzedawcy. Dowiedz się czy kupić auto, które tak Ci się podoba. Każdy samochód używany ma jakieś wady, więc warto się z nimi zapoznać, żeby poznać cenę niezbędnych napraw.
Rzeczoznawcy samochodowi z Autotesto pomogą Ci kupić auto używane.
6. Skontaktuj się ze sprzedawcą
Kiedy znajdziesz samochód, który Ci się spodoba to nie umawiaj się od razu na spotkanie ze sprzedawcą. Wypisz sobie w punktach wszystkie ważne informacje i pytania, żeby niczego nie pominąć podczas rozmowy i rzetelnie zweryfikować szczegóły. Każda osoba sprzedająca samochód ma swój indywidualny powód, dla którego rozstaje się z pojazdem, warto byś ten aspekt wykorzystał i poznał powód sprzedaży. Dopytaj o ewentualne problemy mechaniczne, pamiętaj jednak, by podejść do tego z ograniczonym zaufaniem – nie każdy sprzedawca powie Ci całą prawdę o sprzedawanym aucie. Pamiętaj, że celem sprzedawcy jest pozbycie się tego używanego samochodu.
Czasami właściciel w toku rozmowy wspomni o czymś czego nie zawarł w ogłoszeniu co może wpłynąć na Twoją decyzję zakupową. Jeżeli wszystko idzie dobrze to umów się na jazdę próbną w trakcie dnia, by nie pominąć żadnych ważnych szczegółów.
7. Jazda testowa
Jazda testowa używanym samochodem to najlepszy sposób, żeby przekonać się czy jest to auto właśnie dla Ciebie.
Zalecamy sprawdzić kilka istotnych rzeczy:
- Czy jest wystarczająco dużo przestrzeni na nogi, biodra i swobodne manewrowanie? *Nie zapomnij sprawdzić tylnych siedzeń.
- Czy siedzenia są wygodne, z możliwością bezproblemowej regulacji?
- Czy świecą się jakieś kontrolki?
- Sprawdź, czy czujesz zapach oleju lub coś niepokojącego?
- W jakim stanie są opony, czy mają odpowiednią ilość bieżnika?
- Czy hamulce są sprawne i czas reakcji nie jest wydłużony lub zaburzony?
- Otwórz maskę i sprawdź, czy coś jest niepokojącego. Spójrz na stan silnika, przewody, węże i zaciski. Wyschnięte lub pękające węże będą wymagały wymiany, więc uwzględnij to w dyskusjach na temat ceny.
- Czy klimatyzacja chłodzi, kiedy ostatni raz była odgrzybiana?
- Czy reflektory, światła stopu i kierunkowskazy działają?
Po jeździe próbnej zapytaj właściciela lub dealera, czy możesz zobaczyć dokumentację serwisową. Dzięki nim dowiesz się, czy konserwacja samochodu była przeprowadzana terminowo lub w regularnych odstępach czasu. Nie zdziw się, jeśli sprzedawca będący osobą prywatną ich nie posiada (lub twierdzi, że ich nie ma) i uwzględnij to również w negocjacjach. Poznanie dokładnej historii serwisowej pomoże Ci ominąć nieuczciwego sprzedawcę.
8. Zleć przegląd samochodu
Jeśli podoba Ci się samochód, zastanów się nad sprawdzeniem go przez mechanika przed zakupem. Jeśli masz mechanika, którego znasz i lubisz, spróbuj umówić się na zabranie samochodu do jego warsztatu. Jeśli nie chcesz robić tego na własną rękę Autotesto ma swoich Ekspertów, którzy sprawdzą wybrany używany samochód za Ciebie w zaprzyjaźnionej stacji diagnostycznej i sporządzą szczegółowy raport z wszystkich oględzin auta.
Prywatny sprzedawca zazwyczaj bez większego oporu pozwoli Ci sprawdzić samochód, jeśli zbliżacie się do finalizacji transakcji. Jednak nie każdy sprzedawca czuje się komfortowo, przekazując klucze obcej osobie. Jednym z możliwych kompromisów jest spotkanie sprzedawcy u wybranego mechanika. Jeśli dana osoba się sprzeciwia, może to być oznaką głębszych problemów mechanicznych, które sprzedawca chce zataić.
W tracie badania technicznego poznasz stan skrzyni biegów, rozrządu, amortyzatorów i innych istotnych podzespołów.
9. Negocjuj dobrą cenę
Czy myśl o negocjacji ceny napawa Cię strachem? Nie powinna. Negocjacje nie muszą być długotrwałym, traumatycznym doświadczeniem. Pamiętaj, że nie musisz kupować auta od razu po jeździe testowej i wizycie u mechanika. Zachowaj zdrowy rozsądek i zaplanuj przebieg negocjacji. Zdecyduj, ile jesteś skłonny wydać na zakup samochodu. Ale nie zaczynaj dyskusji od tej liczby, zostaw ją jako swoją maksymalną kwotę do wydania.
Złóż ofertę, która jest niższa niż cena maksymalna, ale jest realna, w oparciu o rozeznanie rynkowe średnich cen za ten samochód.
I pamiętaj, że właściciel po drugiej stronie prawdopodobnie też nie lubi negocjować.
10. Formalności
Jeżeli kwota ustalona to można podpisywać umowę. Pamiętaj, by zgłosić zakup samochodu do Urzędu Skarbowego.
Jeśli samochód używany, który kupujesz nie jest objęty już gwarancją skorzystaj z oferty Autotesto Car Protect – to pewność, że w przypadku nagłej awarii jednego z bardzo drogich podzespołów samochodu, naprawa nie obciąży Twojej kieszeni i dostajesz to od nas za darmo.
Upewnij się, że sprzedawca prawidłowo przeniósł na Ciebie tytuł i rejestrację, dostarczył pełną dokumentację pojazdu. Aby uniknąć problemów po sprzedaży, ważne jest prawidłowe sfinalizowanie transakcji.
Po załatwieniu formalności nadszedł czas, aby uczcić nowy zakup — jedź w dłuższą trasę i ciesz się nowym nabytkiem! Zasługujesz na to! Zarejestrowanie samochodu jest istotną kwestią – nie zapomnij o dowodzie rejestracyjnym!