Długa podróż – jak przygotować na nią swoje auto?

Home » Fakty, mity, stereotypy » Długa podróż – jak przygotować na nią swoje auto?
Czas czytania artykułu: 3 minut

 

Co prawda weekend majowy już za nami, ale to nie znaczy, że Polacy mają za sobą najdłuższe podróże w tym roku, gdyż lada dzień rozpocznie się sezon wakacyjny i kalendarzowe lato. Już w piątek zabrzmi ostatni dzwonek w szkołach i rozpocznie się okres ponad dwumiesięcznej laby. Czas ten wykorzystamy zapewne na rodzinne wyjazdy, wycieczki ze znajomymi oraz dłuższy urlop spędzony na relaksie w promieniach słońca – nie ważne czy nad morzem, czy też w górach. Kierowcy wybiorą zapewne swój samochód jako środek lokomocji, dlatego by wakacyjny odpoczynek był taki, jak sobie planujemy (bezstresowy!), warto zadbać o dobre przygotowanie swojego pojazdu do podróży. Ma to znaczenie również dla bezpieczeństwa przemieszczających się w ten sposób podróżnych, gdyż niedopatrzenie w najbardziej podstawowych sprawach związanych ze sprawnością samochodu może zakończyć się bardzo groźnymi sytuacjami na drodze.

Planuj wcześniej, a nie na ostatnią chwilę

Nigdy nie wiemy jak poważna usterka może kryć się pod maską, czy w zawieszeniu, dopóki nie sprawdzimy gruntownie stanu naszego pojazdu. Odkładanie wizyty u mechanika nie jest więc najlepszym pomysłem przed wakacyjną podróżą, gdyż wszystko można jeszcze naprawić, jeśli ma się kilka dni zapasu. Z wyprzedzeniem należało by również sprawdzić pogodę (orientacyjnie), topografię drogi i długość trasy. To właśnie podczas dłuższych wyjazdów możemy najpełniej ocenić sprawność pracy wyposażenia naszego samochodu, gdyż to one zostanie wystawione na próbę. Jeśli jedziemy za granice musimy być dodatkowo przygotowani na inne limity prędkości czy opłaty za korzystanie z autostrad. Najważniejsze to jednak zaplanowanie odpoczynków średnio co 2-3 godziny. Taki podział na etapy i momenty wytchnienia pozwoli kierowcy lepiej skupić się na drodze, a wszystkim pasażerom łatwiej znieść długość podróży w jednej, siedzącej pozycji – dobrą opcją jest robienie postojów w miejscach, gdzie np. znajduje się jakaś atrakcja turystyczna, czy chociażby punkt gastronomiczny z toaletą. Ostatnim etapem będzie natomiast sprawdzenie aktualności map nawigacji GPS oraz sprawności samego urządzenia i jego ładowania.

Sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Jeżdżąc regularnie swoim autem na pewno jesteśmy świadomi różnych drobnych usterek. Już tak jednak jest, że mały problem potrafi zamienić się niespodziewanie w duży, dlatego niech mechanik pomoże nam jak najszybciej w opanowaniu sytuacji. Przykładem może być ślizgający się i wydający piskliwe dźwięki pasek klinowy. Dłuższa trasa na pewno wystawi go na próbę i w konsekwencji trzeba będzie się liczyć z niedoładowanym akumulatorem lub nawet uszkodzeniem silnika, kiedy ten element się zerwie. Następnie przenieśmy wzrok na ogumienie samochodu, gdyż czeka je kilkaset kilometrów gorącej nawierzchni. Istotną rolę dla naszego bezpieczeństwa mogą mieć tu nie tylko stan zużycia bieżnika, ale także wszelkie pęknięcia, wybrzuszenia oraz nieodpowiednie ciśnienie w ogumieniu. Zła ocena w tej kwestii to natomiast widmo większego spalania, nierównomiernego zużywania się bieżnika, a nawet poważne wydłużenie drogi hamowania. Koła to jedyny element, który łączy samochód z drogą, więc nie warto oszczędzać na ich dostosowaniu do warunków podróży.

Warto mieć w samochodzie

Sprawne technicznie auto potrafi dać niesamowity komfort podróżowania, poczucie bezpieczeństwa oraz gwarancję bezstresowego przebycia każdej odległości w każdych warunkach. Są jednak jeszcze zdarzenia losowe, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a te natomiast, w zależności od sytuacji, mogą być mniej lub bardziej kłopotliwe. Przykład? Przepalanie się żarówki świateł mijania w środku podróży nocnej. Oczywiście prawo nie nakazuje wożenia ich przy sobie, ale już za brak sprawnych świateł można wrócić z wakacji z mandatem, warto więc zabrać przynajmniej dwie sztuki na wyjazd i wcześniej zapoznać się ze specyfikacją ich samodzielnej wymiany. Poza tym w podróż koniecznie zabierzmy ze sobą również:
– trójkąt ostrzegawczy,
– gaśnicę,
– zestaw kluczy i narzędzi (np. do zmiany koła zapasowego),
– lewarek,
– latarkę,
– kamizelkę odblaskową,
– linkę holowniczą,
– apteczkę.

 

nprofit