Na rynku elektrycznych samochodów praktycznie każdego roku pojawia się coś nowego, co może pozytywnie zaskoczyć nawet bardzo wymagających kierowców. Jedną z bardziej interesujących propozycji jest model Hyundai IONIQ 5. Jak prezentuje się ten samochód w ramach danych technicznych i zasięgu?
Hyundai IONIQ 5 – podstawowy opis modelu
Hyundai IONIQ 5 to elektryczny samochód klasy kompaktowej, produkowany przez koreańską markę Hyundai. To pierwszy model z serii IONIQ, która będzie składała się wyłącznie z pojazdów napędzanych prądem.
IONIQ 5 został zaprezentowany po raz pierwszy w 2021 roku. Co ciekawe, od początku zyskał sporą uwagę ze względu na swoje innowacyjne cechy projektowe i zaawansowane technologie. Nawet obecnie Hyundai IONIQ 5 budzi duże zainteresowanie, jeśli chodzi o prezentowane możliwości techniczne.
Również wygląd zewnętrzny modelu IONIQ 5 jest charakterystyczny i wyróżnia się na drodze. Ma dynamiczne, opływowe linie nadwozia, które są jednocześnie minimalistyczne oraz futurystyczne.
Samochód jest oparty na nowej modułowej platformie Electric-Global Modular Platform (E-GMP), specjalnie zaprojektowanej dla aut elektrycznych. To już pewnego rodzaju znak rozpoznawczy, który klientom kojarzy się z nowoczesnym designem południowo-koreańskiego potentata na rynku motoryzacyjnym.
Hyundai IONIQ 5 – dane techniczne
W przypadku popularnego już modelu Hyundai IONIQ 5 dane techniczne przedstawiają się niezwykle atrakcyjnie. Samochód posiada w pełni elektryczny napęd – w zależności od wersji jedynie na przednie lub na wszystkie cztery koła. Model IONIQ 5 oferuje różne warianty baterii. Standardowa bateria ma pojemność 58 kWh i jest dostępna w wersji z napędem na przednie koła. Natomiast wariant o zwiększonej pojemności 72,6 kWh występuje w obu wersjach.
Jeśli chodzi o ładowanie samochodu Hyundai IONIQ 5, to mamy do czynienia z różnymi trybami uzupełniania energii. Auto można podłączyć do domowego gniazda przy użyciu odpowiednio dostosowanego kabla. Dużo szybszym sposobem jest jednak ładowanie na stacjach szybkiego ładowania. IONIQ 5 obsługuje uzupełnianie baterii przy wykorzystaniu prądu stałego (DC), co pozwala na stosunkowo sprawne uzupełnienie energii.
Również w przypadku oferowanej mocy silnika mamy do czynienia z dwoma wariantami i to od kierowcy zależy, na którą finalnie się zdecyduje. Model z napędem na przednie koła oferuje moc od 125 kW (170 KM), natomiast egzemplarz z napędem na cztery koła – od 173 kW (235 KM) do 225 kW (306 KM).
Samochód elektryczny Hyundai IONIQ 5 – zasięg
Zasięg modelu Hyundai IONIQ 5 zależy od wybranej wersji i pojemności baterii. Bazując na informacjach o zasięgu według cyklu WLTP, czyli Worlwide Harmonized Light Wehicles Test Procedure, to w podstawowym wariancie liczba możliwych przejechanych kilometrów wynosi około 384. Natomiast w przypadku modelu z większą baterią zasięg oscyluje wokół 482 kilometrów.
Należy przy tym pamiętać, że rzeczywisty zasięg samochodu może zależeć jeszcze od wielu innych czynników, takich jak styl jazdy, warunki drogowe, temperatura panująca na zewnątrz, obciążenie pojazdu czy korzystanie z dodatkowych funkcji elektrycznych, dostępnych dla kierowców i pasażerów.
Hyundai IONIQ 5 – cena
Cena modelu Hyundai IONIQ 5 może się różnić w zależności od wersji, wyposażenia dodatkowego, regionu i innych czynników. Nie można zatem przyjąć jednej kwoty, która zawsze będzie miała zastosowanie w sytuacji rynkowej na danym obszarze.
W Europie ceny zazwyczaj zaczynają się około 35 000 euro (dla wersji podstawowej) i mogą sięgać około 60 000 euro (dla wersji o najwyższym wyposażeniu). Są to oczywiście kwoty za fabrycznie nowe modele.
Hyundai e-corner – intuicyjny system parkowania i wiele więcej
Istnieje wiele funkcji, którymi może się wyróżnić model Hyundai IONIQ 5. Opinie zadowolonych właścicieli wynikają również z obecności innowacyjnego systemu Hyundai e-corner. Pozwala bowiem wykonywać wiele manewrów, w których koła ustawione są pod nietypowym kątem, co jest bardzo przydatne przy parkowaniu równoległym.
Sprawdź inne wpisy o modelach Hyundai
Hyundai ix35 – spalanie, opinie i usterki
Hyundai Tucson – opinie, spalanie, usterki