Nowoczesne technologie i większa świadomość na temat ekologii sprawiły, że samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób decyduje się na ich zakup ze względu nie tylko na ekologiczność, nowoczesność czy wygodę tego rozwiązania, ale również oszczędności, które oferuje. Samochody elektryczne stanowią ponadto przyszłościową inwestycję ze względu na obecne i planowane ograniczenia dla aut spalinowych.
Wiele osób zastanawia się jednak nad kwestią żywotności baterii w samochodzie elektrycznym. Co warto wiedzieć na ten temat?
Bateria w samochodzie elektrycznym – odpowiadamy na najczęstsze pytania
Jak wszystkie podzespoły tworzące pojazd, bateria samochodu elektrycznego również ulega zużyciu. Warto wiedzieć, że tempo tego procesu jest uzależnione od szeregu czynników, wśród których należy wymienić między innymi rodzaj technologii akumulatora.
Z drugiej zaś strony ogromny wpływ na degradację tego elementu ma również sposób użytkowania auta. Znaczenie mają także inne rozwiązania, które zastosowano w pojeździe, w tym przykładowo systemy grzania oraz chłodzenia, chroniące baterię przed nadmiernym przegrzaniem i wychłodzeniem.
Sami producenci często podają, ile wytrzyma bateria do samochodu elektrycznego danego modelu. Choć przewidywana wartość najczęściej wyrażana jest w latach, ustala się ją przy założeniu konkretnego przebiegu. Podana przez producenta żywotność oznacza ilość czasu, przez który bateria powinna utrzymywać daną pojemność – nie znaczy to jednak, że nie może pracować wydajnie i na wysokim poziomie również później.
Co ważne, niekiedy można spotkać się także z określeniem, że akumulator wytrzyma konkretną ilość cykli – należy je rozumieć jako pełne naładowanie i rozładowanie baterii.
Ile wytrzymuje bateria w samochodzie elektrycznym?
Aby odpowiedzieć na pytanie o to, ile wytrzymuje bateria w samochodzie elektrycznym, przyjrzeliśmy się najczęstszym deklaracjom producentów tego typu aut. Znajdziemy w nich informacje, że akumulator może wytrzymać średnio między 150 a 500 000 tysięcy kilometrów przebiegu. Oznacza to, że przy przeciętnej eksploatacji i jeździe gwarantowana żywotność baterii w samochodzie elektrycznym sięga około 10 lat.
Warto jednak pamiętać, że po przekroczeniu tego czasu zanotujemy spadek pojemności na poziomie jedynie 10-20%. W niektórych źródłach możemy znaleźć również informację, że przy odpowiednim sposobie użytkowania pojazdu bateria samochodu elektrycznego potrafi wydajnie funkcjonować nawet przez 20 lat.
Jak przedłużyć żywotność baterii w samochodzie elektrycznym?
Istnieje kilka sposobów, które przy regularnym stosowaniu pozwalają na przedłużenie żywotności baterii w samochodzie elektrycznym. Mowa tu między innymi o świadomym zarządzaniu ładowaniem.
Na co dzień warto stawiać na wolniejsze, ale mniej nagrzewające się ładowarki AC. Pojazd należy ładować prądem zmiennym o mocy do 11 kilowatów. Jednocześnie nie jest korzystne, by zawsze uzupełniać energię na 100% – w takim przypadku baterie ulegają nadmiernemu nagrzaniu.
Jeżeli naładowaliśmy akumulator do pełna, po zakończeniu procesu należy niezwłocznie rozpocząć jazdę. W przeciwnym razie, z uwagi na charakterystykę akumulatora, będzie on ulegał szybszej degradacji.
Warto pamiętać, że optymalny poziom naładowania dla baterii litowo-jonowych mieści się w przedziale od 20 do 80%. Oznacza to, że nie powinniśmy zbyt często dopuszczać do tego, by poziom energii spadał poniżej 20%.
Oczywiście, jeżeli planujemy dłuższą podróż, możemy naładować akumulator do pełna, a w kryzysowej sytuacji skorzystać z opcji szybkiego uzupełniania energii. Warto jednak ograniczyć takie wybory do wyjątkowych okoliczności.
Koszt baterii do samochodu elektrycznego
Gdy akumulator straci swoją pojemność lub ulegnie uszkodzeniu, można zdecydować się na jego wymianę. Koszt baterii do samochodu elektrycznego plasuje się obecnie na poziomie kilkudziesięciu tysięcy, co w niektórych przypadkach może nie być opłacalne.
Jeśli chcesz uniknąć ukrytych kosztów przy zakupie używanego auta elektrycznego, koniecznie skontaktuj się z naszymi ekspertami! Sprawdzimy dla Ciebie stan baterii, a także innych ważnych podzespołów, żebyś miał pewność, że nie przepłacasz!
Zobacz także inne nasze porady samochodowe:
Półoś napędowa – objawy awarii i koszty naprawy
Uszkodzony silnik – 3 najdroższe naprawy