Jak uzyskać samochód zastępczy?

Kobieta w aucie zastępczym
Home » Porady Autotesto » Jak uzyskać samochód zastępczy?
Czas czytania artykułu: 2 minut

Samochód to dla wielu osób podstawowy środek transportu. Wykorzystuje się go w celu dotarcia do pracy czy też po to, aby odebrać dzieci z przedszkola. Niestety, czasami może się zdarzyć, że w wyniku wypadku będzie niezdolny do jazdy. Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Z pewnością najlepszym rozwiązaniem może okazać się auto zastępcze. Co ciekawe, przysługuje ono każdej osobie poszkodowanej w wyniku wypadku czy kolizji. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, jak dostać samochód zastępczy z OC sprawcy.

Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Prawo zobowiązuje zakłady ubezpieczeń do naprawienia szkody. Obejmuje ona nie tylko stratę poniesioną przez poszkodowanego, ale także korzyść, jaką by uzyskał, gdyby sytuacja u niego nie wystąpiła. Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli samochód jest potrzebny do codziennych czynności (dojazdy do i z pracy, realizowanie obowiązków w terenie, konieczność odebrania dzieci z placówki edukacyjnej), konieczne może okazać się wynajęcie alternatywnego pojazdu. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, które nie zostałyby poniesione, gdyby nie doszło do kolizji.

W rezultacie poszkodowany musi ponieść kolejną stratę. Za szkody majątkowe zobowiązane są płacić firmy ubezpieczeniowe, dlatego warto zwrócić się o samochód zastępczy z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku lub kolizji.

Należy jednak pamiętać o tym, że utrata pojazdu sama w sobie nie stanowi szkody. Występuje ona wtedy, gdy doszło do uszczerbku na majątku poszkodowanego. Dlatego też zwrot kosztów za wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy przysługuje wyłącznie w momencie, gdy poszkodowany faktycznie będzie musiał go ponieść.

Jak napisać wniosek o auto zastępcze?

Istnieje możliwość samodzielnego wynajmu auta zastępczego. W takim przypadku kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o zwrot kosztów od firmy ubezpieczeniowej. Wtedy zachodzi konieczność uzasadnienia swojego roszczenia, a także wyjaśnienia legalności wynajmu samochodu. Poszkodowany jest także zobowiązany przedstawić odpowiednią fakturę.

Przed wynajęciem auta zastępczego warto również zapoznać się z tabelą akceptowalnych stawek. Do poszkodowanego należy wybór, czy skorzysta z opcji wynajmu bezgotówkowego, czy sam wybierze wypożyczalnię.

Dlatego firmy ubezpieczeniowe często umieszczają na swoich stronach internetowych tabele, które wskazują maksymalną cenę wynajmu samochodu. Kwoty uzależnione są od klasy auta. Znajomość tych liczb jest przydatna, jeśli chcemy uniknąć oskarżeń o odmowę finansowania samochodu, który był zbyt drogi w leasingu.

Jak załatwić auto zastępcze? Sposób bezgotówkowy

Jeśli poszkodowany obawia się, że towarzystwo nie pokryje pełnych kosztów lub po prostu nie ma pieniędzy na wynajem samochodu, może zwrócić się do ubezpieczyciela o wynajęcie samochodu zastępczego za gotówkę z OC sprawcy.

Jeśli istnieje taka możliwość, firma ubezpieczeniowa skieruje wnioskodawcę we właściwe miejsce odbioru pojazdu. Należy mieć ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. W wypożyczalni trzeba podać szczegóły polisy i numer roszczenia. Dla pewności warto także przedstawić korespondencję z firmą ubezpieczeniową.

Jak uzyskać auto zastępcze i jak długo można z niego korzystać?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby decydujące się na wynajem auta zastępczego dotyczy tego, jak długo mogą z niego korzystać. Samochód z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu na okres, w którego trakcie nie jest w stanie korzystać z własnego pojazdu. Oznacza to więc, że dopóki auto uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku stoi w warsztacie, dana osoba ma pełne prawo do użytkowania samochodu zastępczego.

Oczywiście każdy kolejny dzień użytkowania wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli jednak poszkodowany skorzystał z pomocy ubezpieczyciela, ten jest zobowiązany spłacić całą kwotę za użytkowanie samochodu zastępczego. Może się jednak zdarzyć, że pojazd nie nadaje się do naprawy i zostanie przeznaczony do kasacji. W takiej sytuacji ubezpieczyciel jest zobowiązany zwrócić koszty związane z wynajmem auta zastępczego od momentu jego wypożyczenia, aż do stwierdzenia szkody całkowitej samochodu posiadanego przez poszkodowanego.

Sprawdź inne porady

Łańcuch rozrządu — co ile wymiana? Sprowadzenie auta z zagranicy – dlaczego warto się zdecydować?
administrator