Marki Mazda nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – ten japoński producent na światowym rynku motoryzacji funkcjonuje już bardzo długo, od lat dostarczając pojazdy, które charakteryzują się wspaniałym designem i atrakcyjnym wyglądem, a jednocześnie funkcjonalnością czy świetnymi osiągami.
Jednym z najnowszych modeli tej marki, które cieszą się bardzo dużą popularnością, jest pojazd typu crossover o oznaczeniu modelowym CX-30. W poniższym wpisie zaprezentowaliśmy dane techniczne oraz wszelkie podstawowe informacje na temat tego interesującego auta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.
Mazda CX-30 – dane techniczne
Mazda CX-30 to – jak już zostało wspomniane – auto typu crossover należące do segmentu C. Ten rodzaj samochodów to połączenie terenowych SUV-ów z funkcjonalnością i możliwościami pojazdów typu kombi. Jeśli chodzi o wielkość Mazdy CX-30, wymiary pięciodrzwiowej konstrukcji osiągają: długość równą 4,4 metra, szerokość na poziomie 1,8 metra, wysokość wynoszącą 1,5 metra oraz 2,65 metra w rozstawie osi. Pojazd może mieć napęd na przednią oś lub na wszystkie koła, co sprawi, że auto będzie świetnie zachowywać się w trudniejszych warunkach.
Gama silnikowa jest dosyć uboga – kupując ten model w Polsce, do wyboru mamy 3 opcje – dwa silniki benzynowe SkyActiv G o pojemności 2 litrów, jednak o różnych mocach (odpowiednio 122 KM i 150 KM), a także najmocniejszą jednostkę, również dwulitrową SkyActiv X o mocy 180 KM. Do tego motor może zostać sprzężony z sześciobiegową manualną skrzynią biegów lub również sześciobiegowym automatem.
W środku znajduje się miejsce dla pięciu osób, a pojemność bagażnika wynosi 430 litrów, co czyni z tego samochodu świetny środek transportu na wakacje czy dłuższe wyjazdy. W testach Euro NCAP otrzymał pełne pięć gwiazdek, co oznacza, że został zaprojektowany z myślą o maksymalnym bezpieczeństwie przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu z jazdy oraz odpowiedniej mocy.
Jeśli natomiast chodzi o wersje wyposażenia, to występują 4 opcje – Kai, Kanjo, Hikari i Enso.
Mazda CX-30 – spalanie
Mimo podobnych silników (ta sama pojemność) o różnych mocach, w których zastosowano nieco inne rozwiązania technologiczne, spalanie we wszystkich wariantach jest bardzo zbliżone i mieści się między 7 a 7,5 litra benzyny na 100 kilometrów. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę możliwości tego modelu, jego wagę (w zależności od wersji wyposażenia – między 1380 a 1530 kilogramów), a także osiągi. Jeszcze do niedawna takie spalanie było osiągalne niemal tylko w przypadku pojazdów osobowych w wersji kompaktowej i małych aut miejskich.
Mazda CX-30 – wady i zalety
Jeśli chodzi o wady i zalety Mazdy CX-30, zaczniemy od tych pierwszych. Całkiem niedawno wykryto, że część egzemplarzy zmaga się z fabrycznymi usterkami układów paliwowego oraz hamulcowego. Obie wady są dosyć niebezpieczne i firma wprowadziła już akcje serwisowe, które mają rozwiązywać ten problem. Niektórzy posiadacze tego modelu skarżą się też na niską moc najsłabszej jednostki silnikowej.
Jeśli chodzi natomiast o zalety, wśród nich wymienia się niesamowity komfort podczas jazdy, wygoda, przestrzeń w środku, funkcjonalność, pełną elektrykę niemal każdego elementu, łatwość obsługi i niesamowite wręcz zasięgi na jednym tankowaniu, a co za tym idzie – ekonomię.
Mazda CX-30 – cena
Jedną z kwestii, która interesuje osoby chcące nabyć Mazdę CX-30, jest oczywiście to, ile ona kosztuje. Wielu specjalistów ocenia ten samochód jako należący do klasy premium, jednak wcale nie należy do najdroższych modeli marki. Na dzisiejsze warunki cena za nowy pojazd to około 100 tysięcy złotych, co plasuje go w środku rankingu cenowego samochodów produkowanych seryjnie.
Mazda CX-30 – opinie
Opinie na temat tego modelu są bardzo pozytywne. Posiadacze chwalą go za niesamowitą wygodę podróżowania, świetną ekonomię i wspaniały wygląd, a w przypadku mocniejszych silników – także za osiągi.
Nic dziwnego, że nawet mimo swojej ceny jest to auto, które cieszy się rosnącą popularnością w naszym kraju i nie tylko. Mazda CX-30 została po prostu bardzo dobrze zaprojektowana oraz skonstruowana, co przekłada się na jej dobrą sławę.
Sprawdź inne wpisy o modelach Mazdy
Mazda CX-5 – dane techniczne, najczęstsze awarie, spalanie
Mazda 2 – opinie, awarie, spalanie
Mazda 6 III – opinie, problemy, awarie
Mazda 3 – opinie, usterki i spalanie