W ostatnich latach dopuszczalny poziom emisji zanieczyszczeń generowanych przez nowe samochody uległ znacznemu obniżeniu. Norma Euro 6 zmusiła producentów pojazdów do zmniejszenia emisji tlenków azotu w spalinach o 80% w porównaniu do normy Euro 5. Koncerny dostarczające na rynek auta opracowały 2 systemy oczyszczania spalin, dzięki którym możliwe staje się spełnienie nowych standardów – AdBlue oraz EGR. Jak działa pierwszy z nich? Jakim awariom ulega najczęściej? Po co jest AdBlue? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
AdBlue – co to?
AdBlue jest płynem odpowiadającym za oczyszczanie spalin. Umieszczany jest w zbiorniku zwykle zabezpieczonym przy pomocy niebieskiej nakrętki. Zbiornik ten występuje obok wlewu paliwa, pod maską lub w bagażniku. Co ważne, AdBlue nie jest to dodatkiem do paliwa, lecz ciecz, która łączy się ze spalinami poza komorą silnika. Nie stanowi on zagrożenia dla człowieka ani środowiska. Wbrew pozorom nie ma on koloru niebieskiego, jak wskazuje jego nazwa, lecz jest bezbarwny.
Jak działa AdBlue?
Gdy już wiadomo, co to AdBlue, czas dowiedzieć się, jak działa ten system. Otóż płyn ten trafia do katalizatora SCR zlokalizowanego na drodze układu wydechowego. Panująca tam wysoka temperatura sprawia, że z mocznika AdBlue wydziela się amoniak, który reaguje z tlenkiem azotu. W rezultacie uwalnia się para wodna i lotny azot, które są całkowicie nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.
Jak rozpoznać uszkodzenie układu AdBlue?
Na awarię AdBlue może wskazywać komunikat: “Rozruch niemożliwy za 500, 700 km” widniejący na wyświetlaczu w kabinie. Dostępny przebieg będzie się zmniejszał w miarę pokonywania kolejnych kilometrów. Przekroczenie tego poziomu nie jest zalecane, ponieważ może uniemożliwić uruchomienie samochodu, a także spowodować zablokowanie sterownika silnika, co może wymagać kosztownej naprawy komputera.
Problem z AdBlue – co robić?
Po dostrzeżeniu na desce rozdzielczej komunikatu “Rozruch niemożliwy za x km” należy jak najszybciej udać się do serwisu. Jednak przed wyruszeniem do mechanika, trzeba sprawdzić stan płynu w zbiorniku AdBlue. Trzeba pamiętać, że jego brak uniemożliwi rozruch.
W przypadku uszkodzonego systemu AdBlue BMW lub innego pojazdu, serwis podejmuje jedno z następujących działań:
- kalibracja;
- wymiana czujnika/sondy tlenków azotu;
- wymiana pompy AdBlue.
Problemy z AdBlue – koszty naprawy
Ile kosztuje wymiana pompy AdBlue? Cena uzależniona jest od kilku czynników, takich jak marka i model pojazdu, cena części zamiennych i stawki za robociznę w wybranym warsztacie samochodowym. Aby poznać dokładne koszty napraw układu AdBlue, należy skontaktować się z firmą, która specjalizuje się w tego typu pracach. Ważne jest, aby nie jeździć z uszkodzonym systemem AdBlue, ponieważ może to doprowadzić do innych awarii.
Poblemy z AdBlue w dieslach – komunikat “uzupełnij poziom AdBlue”
Podejrzewasz usterkę AdBlue diesla ze względu, iż wyświetla Ci się komunikat: “uzupełnij poziom AdBlue”? Nie musisz się obawiać, ponieważ nie jest to oznaka awarii. Po dolaniu małej ilości płynu (poniżej 5l) może ukazywać się ten komunikat. Jest to charakterystyczne wyłącznie dla modeli Opla z silnikami zgodnymi z nowszą normą Euro 6.3. Nie odnosi się do starszych jednostek spełniających normę Euro 6.2 (Euro 6d-Temp).
Co zrobić w przypadku komunikatu: “uzupełnij poziom AdBlue”? Najlepiej dolać ok. 10 l AdBlue jednocześnie i odczekać minimum 5 sekund między włączeniem zapłonu a uruchomieniem silnika. W tym czasie system się zresetuje, a błąd prawdopodobnie zniknie.
Sprawdzanie auta przed kupnem – zaufaj Autotesto!
Chcesz uniknąć zakupu auta z usterką pompy AdBlue? Skorzystaj z pomocy zespołu Autotesto! Dokładnie sprawdzimy pojazd, zanim w niego zainwestujesz. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się, że nabywasz pojazd z uszkodzonym AdBlue. Awaria systemu Audi czy innego auta może wiązać się z dużymi wydatkami, których lepiej uniknąć.
Już dziś skontaktuj się z nami i zleć sprawdzanie pojazdu profesjonalistom. Dzięki naszemu wsparciu unikniesz kosztów związanych z usunięciem awarii dozownika AdBlue. Dzięki szerokiej wiedzy i bogatemu doświadczeniu możemy zapewnić obsługę na najwyższym poziomie. Pozytywne opinie klientów potwierdzają naszą skuteczność.
Zobacz także inne nasze porady samochodowe:
Dlaczego turbosprężarka traci moc? 5 możliwych przyczyn
Hatchback vs Sedan: Który jest idealny dla Ciebie?