Ostatnia aktualizacja: 4 marca 2025  •  

Skrzypienie w zawieszeniu – najczęstsze przyczyny i jak je usunąć?

Mechanik naprawia samochód
Home » Porady Autotesto » Skrzypienie w zawieszeniu – najczęstsze przyczyny i jak je usunąć?
Czas czytania artykułu: 3 minut

Skrzypienie w zawieszeniu to problem, z którym możemy się zmagać zarówno w przypadku starszych, jak i nowszych modeli samochodów. Hałas dochodzący z okolic kół czy zawieszenia podczas jazdy po nierównościach mogą być nie tylko uciążliwe, ale też wskazywać na poważniejsze awarie.

Nie powinniśmy bagatelizować tych symptomów, ponieważ może to doprowadzić do kosztownych napraw. W poniższym artykule zamieściliśmy szereg istotnych informacji o omawianym problemie, by nasi czytelnicy mieli szansę rozwiać swoje wątpliwości.

Skrzypiące zawieszenie – możliwe przyczyny

Skrzypienie zawieszenia to poważny problem, który może wynikać ze zużycia tulei wahaczy. To elementy tłumiące drgania oraz zapewniające stabilność zawieszenia, wymagające systematycznej kontroli. Wraz z upływem czasu czy w wyniku intensywnej eksploatacji –  guma, z której są wykonane – parcieje oraz traci swoje właściwości. W rezultacie zawieszenie skrzypi na wybojach, progach oraz podczas skręcania.

Jeśli samochód skrzypi podczas jazdy na nierównościach, kłopotem mogą być łożyska amortyzatora. Ich zużycie objawia się również pogorszeniem stabilności auta, dlatego w razie zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości, powinniśmy udać się do warsztatu samochodowego.

Skrzypiące zawieszenie może być również wynikiem problemów ze sworzeniem wahacza, łączącym wahacz ze zwrotnicą koła. To część narażona na przeciążenia związane z poruszaniem się pojazdu. Uszkodzony sworzeń zwykle skrzypi na nierównościach, a im większy stopień zużycia, tym bardziej intensywne odgłosy.

Niejednokrotne za skrzypienie auta odpowiadają sprężyny zawieszenia, które są słyszalne również podczas wsiadania oraz wysiadania. Pojazd ze zużytymi sprężynami zawieszenia zarówno skrzypi, jak i może mieć zmniejszony prześwit, a także zapewnić gorszy komfort jazdy.

Mechanik trzymający tłoki

Samochód skrzypi na wybojach – jak usunąć przyczyny skrzypienia zawieszenia?

Gdy zawieszenie skrzypi na progach, musimy podjąć odpowiednie kroki, aby zniwelować trudności, ponieważ bagatelizowanie sprawy może doprowadzić nie tylko do kosztownych reperacji, ale również niebezpiecznych sytuacji. W przypadku zużytych tulei należy wymienić je na nowe, decydując się na wysokiej jakości komponenty, które będą odporniejsze na zużycie.

Skrzypienie podczas jazdy po nierównościach, wynikające z uszkodzonego łożyska amortyzatora wymaga przeprowadzenia diagnostyki oraz ewentualnej wymiany elementu. Musimy też sprawdzić same amortyzatory, gdyż ich zużycie może wywołać dodatkowe kłopoty.

Wywołujący problemy sworzeń wahacza niejednokrotnie wystarczy nasmarować smarem, jednak jeśli zużycie jest znaczące, konieczna może okazać się wymiana.

Jak zapobiegać skrzypieniu zawieszenia? Praktyczne wskazówki

Jeśli chcemy uniknąć skrzypienia w kole podczas jazdy i odgłosów z zawieszenia, warto, abyśmy co pewien czas smarowali jego newralgiczne elementy. Ponadto dobrym pomysłem będzie oddawanie auta do regularnych przeglądów, podczas których specjalista dokładnie sprawdzi, czy wszystkie części działają w poprawny sposób. Powinno się także unikać częstej jazdy po nierównościach, która może doprowadzić do przedwczesnego zużycia poszczególnych komponentów.

Mechanik diagnozujący problem

Skrzypi zawieszenie z tyłu – jak można tego uniknąć, kupując używany samochód?

Inwestycja w auto z drugiej ręki to powszechna praktyka, na którą decyduje się coraz większa liczba osób. Jednak gdy kierowcy zależy na uniknięciu skrzypienia podczas jazdy po nierównościach, warto powierzyć sprawdzenie samochodu w ręce specjalistów z naszej firmy.

Powierzenie nam inspekcji pojazdu przed kupnem pozwoli upewnić się, że jest on warty zakupu, dzięki czemu można ograniczyć do minimum ryzyko odkrycia uszkodzeń krótko po sfinalizowaniu transakcji. Nasi eksperci starannie skontrolują zawieszenie, układ hamulcowy oraz inne kluczowe elementy samochodu. To doskonała opcja, pozwalająca na dokonanie korzystnej inwestycji i uniknięcie podpisania umowy z nieuczciwym sprzedawcą.

Zobacz także inne nasze porady samochodowe:

Jak wynegocjować dobrą cenę auta używanego? 

Objawy zużytych amortyzatorów – jak rozpoznać problemy i ile kosztuje ich wymiana?

administrator