Sprzęgło hydrokinetyczne – objawy awarii i koszty naprawy

Skrzynia biegów

Sprzęgło hydrokinetyczne to element występujący w autach posiadających automatyczną skrzynię biegów, w których odpowiada między innymi za przenoszenie napędu. Awaria tego komponentu, ze względu na jego funkcje, utrudnia lub uniemożliwia jazdę samochodem, dlatego jest naprawdę trudna do przeoczenia. Jak jednak odróżnić ją od innego rodzaju usterek? Jak rozpoznać uszkodzone sprzęgło hydrokinetyczne? Objawy awarii szczegółowo opisujemy w naszym artykule!

Jakie funkcje pełni sprzęgło hydrokinetyczne? Objawy uszkodzenia są z nimi ściśle związane

Sprzęgło hydrokinetyczne nazywane jest również konwerterem momentu obrotowego i zbudowane jest między innymi z pompy oraz turbiny. Pompa odpowiedzialna jest za wprawienie płynu hydraulicznego w ruch wirowy, dzięki czemu możliwe jest przekazanie energii do turbiny. Komponent ten działa więc z wykorzystaniem zjawiska bezwładności cieczy. Oprócz przenoszenia momentu obrotowego na koła odpowiada również za łagodny rozruch, a także płynną i komfortową jazdę, poprzez tłumienie drgań oraz redukowanie uderzeń momentu obrotowego.

To jednak nie wszystkie zadania pełnione przez sprzęgło hydrokinetyczne. Objawy uszkodzenia tego elementu wyraźnie podkreślają jego ogromną rolę w ułatwianiu zmiany biegów. Co więcej, jego poprawne działanie wpływa również na żywotność innych części układu napędowego.

Uszkodzone sprzęgło hydrokinetyczne – objawy

Spadek mocy i osiągów to jedne z pierwszych zauważanych przez kierowców przejawów uszkodzonego sprzęgła hydrokinetycznego. Objawy są jednak o wiele bardziej złożone i obejmują większe zużycie paliwa, trudności w zmianie biegów oraz ruszaniu, a także nierównomierne rozwijanie mocy. Dochodzi również do przegrzewania się skrzyni biegów oraz emitowania szumów przy gwałtownym ruszaniu, zmianie biegów czy przyspieszaniu.

Tego rodzaju symptomy nie są jednak charakterystyczne wyłącznie dla uszkodzonego sprzęgła hydrokinetycznego. Objawy te mogą również wystąpić w przypadku znacznie poważniejszej awarii dotyczącej automatycznej skrzyni biegów. Warto mieć świadomość, że jej ryzyko wzrasta, jeśli zdecydujemy się na ignorowanie niepokojących sygnałów i jazdę z niesprawnym sprzęgłem. Objawy mogą wynikać również z innego rodzaju usterek, dlatego po ich zauważeniu należy jak najszybciej udać się do warsztatu samochodowego i wykonać profesjonalną diagnostykę.

Naprawa i regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego – cena

Sprzęgło hydrokinetyczne to komponent, w przypadku którego wymiana poszczególnych części składowych jest niemożliwa. W związku z tym jego uszkodzenie wiąże się albo z koniecznością zakupu nowego sprzęgła, którego koszt sięga nawet 10 tysięcy, albo z decyzją o nabyciu części zamiennych lub na regenerację uszkodzonego sprzęgła hydrokinetycznego.

Objawy takiej usterki nie są warte ignorowania – jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie, być może komponent będzie się kwalifikował do regeneracji. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to rozwiązanie opłacalne. Zregenerowane sprzęgło umożliwi dalszą jazdę, jednak nie będzie wykazywać takiej wydajności jak nowy element. Choć regeneracja jest znacznie tańsza niż zakup nowego komponentu – jej cena wynosi od kilkuset do około tysiąca złotych – w ogólnym rozrachunku może się okazać, że jest mniej opłacalna.

Na czym polega naprawa sprzęgła hydrokinetycznego? Cena

Jak wspomnieliśmy, w przypadku naprawy sprzęgła hydrokinetycznego, cena usługi jest niższa niż zakup nowego odpowiednika. Polega ona na rozcięciu komponentu, jego czyszczeniu, naprawie elementów, a następnie zespawaniu i kontroli jakości.

Nie chcesz ryzykować uszkodzonego sprzęgła hydrokinetycznego? Objawy zweryfikuje dla Ciebie nasz specjalista

Kupując auto z drugiej ręki jesteśmy narażeni na to, że szereg usterek ujawni się dopiero po jakimś czasie od zakupu. Z tego powodu warto przed jego dokonaniem skonsultować się z profesjonalistami z Autotesto, którzy upewnią się, że samochód jest dobrą inwestycją. Nasza usługa umożliwia znaczną oszczędność czasu i funduszy – zapraszamy!

Zobacz także inne wpisy o samochodach

Jak wyciszyć tłumik końcowy w samochodzie?

Do czego służy i jak sprawdzić pompę w samochodzie?

administrator