
Wiele osób twierdzi, że najważniejszym elementem pojazdu jest silnik. Jest w tym sporo prawdy – w końcu bez niego auto nie będzie mogło się przemieszczać o własnych siłach. Jeśli jednak silnik jest na miejscu – nawet nie do końca sprawny, ale auto uruchamia się i można nim jechać, najważniejszym elementem stają się dwie, zupełnie inne części – opony oraz hamulce. To właśnie te dwa elementy są kluczowe dla każdego kierowcy, gdyż to właśnie od ich stanu zależy nasze bezpieczeństwo. Uszkodzenia silnika często można naprawić i nierzadko – nawet niewielkim kosztem, a krótki przejazd pojazdem silnikiem w stanie awarii – na przykład do warsztatu – może być nieco uciążliwy, ale ze sprawnymi hamulcami i oponami w dobrym stanie – jest on bezpieczny, a to jest najważniejsze. Oszczędzając na układzie hamulcowym czy ogumieniu narażamy siebie i innych uczestników ruchu na utratę zdrowia lub w najgorszym przypadku życia. Właśnie dlatego należy zadbać o to, aby układ hamowania był w należytym stanie i pracował tak, jak powinien.
- Wymiana klocków hamulcowych – dlaczego jest istotna?
- Wymiana klocków hamulcowych – co ile należy ją przeprowadzić?
- Koszt wymiany klocków hamulcowych – cena, która ma znaczenie
- Wymiana klocków hamulcowych – koszt robocizny
- Co zrobić, aby uniknąć potrzeby wymiany klocków hamulcowych zaraz po zakupie używanego samochodu?
Jedną z czynności, którą wykonuje się, aby zagwarantować sobie sprawność hamulców, jest wymiana klocków hamulcowych. Czym są, jak działają, dlaczego ich wymiana jest ważna i ile ona kosztuje? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Wymiana klocków hamulcowych – dlaczego jest istotna?
Klocki hamulcowe stanowią istotny element układu hamulcowego. Są one połączone z zaciskiem, który w trakcie hamowania dociska je do tarczy powodując zatrzymanie pojazdu. Same klocki pokryte są warstwą cierną, dzięki której cały proces hamowania jest dużo bardziej efektywny – zwalniamy i zatrzymujemy się szybciej, co szczególnie przy hamowaniu awaryjnym ma bardzo duże znaczenie. Widać tutaj wyraźnie, dlaczego wymiana klocków jest tak ważna – to od ich sprawności zależy nasze bezpieczeństwo podczas poruszania się autem.
Wymiana klocków hamulcowych – co ile należy ją przeprowadzić?
Klocki hamulcowe, tak jak wiele innych elementów pojazdów – ulegają po pewnym czasie zużyciu. W zależności od stylu jazdy, wagi samochodu i średnich rozwijanych prędkości producenci zalecają ich wymianę po przejechaniu od 30 do 60 tysięcy kilometrów. Dla standardowego kierowcy, który jeździ rocznie około 10 tysięcy kilometrów jest to więc okres około 3 lat.
Koszt wymiany klocków hamulcowych – cena, która ma znaczenie
Wielu kierowców zastanawia się – jaki jest koszt wymiany klocków hamulcowych? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, gdyż każdy warsztat ma inny cennik, a często nawet w punktach wymiany i naprawy hamulców mają pewien zakres cen za tę usługę. Wynika to z faktu, że każdy pojazd jest inny, wymaga innego nakładu pracy, ale też często innych części, których ceny się różnią. Wpisując więc w wyszukiwarkę hasło: “ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych” (przód i tył) – nie otrzymamy pełnej kwoty a wyliczoną średnią lub nawet zakres średnich cen. Nie są to jednak kwoty wygórowane i przeważnie za wymianę wszystkich klocków w pojeździe nie zapłacimy więcej niż 300-400 złotych wraz z robocizną.

Wymiana klocków hamulcowych – koszt robocizny
Koszt robocizny przy wymianie klocków hamulcowych również podawany jest w “widełkach”, gdyż jego wysokość zależy od takich czynników jak m.in. skomplikowanie układu hamowania oraz to, czy przy wymianie klocków wymagane będą dodatkowe czynności. Zazwyczaj jednak koszt robocizny za komplet hamulców przy wymianie klocków nie przekracza 200 złotych.
Co zrobić, aby uniknąć potrzeby wymiany klocków hamulcowych zaraz po zakupie używanego samochodu?
Kupując nowy samochód należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny – w tym również hamulce. Co jednak w sytuacji, kiedy nie potrafimy tego zrobić samodzielnie lub interesujący nas pojazd znajduje się w innym mieście, a nie ma czasu, żeby pojechać go obejrzeć? W takim przypadku warto zgłosić się do nas. Dzięki przeprowadzonej przez naszych profesjonalistów weryfikacji stanu technicznego danego pojazdu możesz mieć pewność, że unikniesz niespodzianek, które mogą Cię drogo kosztować zaraz po zakupie – jak właśnie m.in. wymiana wszystkich klocków hamulcowych lub nawet całych hamulców.
Zobacz także inne nasze porady samochodowe:
10 kroków, by kupić dobre, używane auto
Uszkodzony alternator – jak rozpoznać objawy i ile kosztuje naprawa lub wymiana?